Vaughtons (est. 1819)


Firma Vaughtons została założona w 1819 roku przez Philipa Vaughton. Pierwotnie nosiła nazwę „P. Vaughton” i mieściła się na 127, Little Hampton Street w Jewellery Quarter. W 1897 roku nazwa firmy została zmieniona na „Vaughton Brothers”, a siedziba została przeniesiona na 135, Constitution Hill.


W latach 1866-1902 firma kilkakrotnie zmieniała siedzibę. W 1903 roku Vaughtons przeniosła się do specjalnie wybudowanego budynku fabrycznego na 92-95 Livery Street, noszącego nazwę „Vaughtons Gothic Works”. Budynek ten odnotowano w biuletynie Birmingham Civic Society – „Jest to imponujący budynek do dziś … Na terakocie doskonale zaznaczone są szczegóły, zwłaszcza liternictwo”.


Zdjęcie Gothic Works z katalogu wydanego w 1906 roku.

W kilka lat po przeprowadzce (1909) nazwa firmy została zmieniona na „Vaughtons Ltd”. Firma stawała się sławna, dzięki wykonaniu prestiżowych prac, takich jak puchary dla zwycięzców FA Cup czy medali olimpijskich w 1908 roku. Wiele z nich było wynikiem zaangażowania Howarda Vaughton.

Howard Vaughton urodził się w 1861 roku i był wnukiem założyciela firmy Philipa Vaughton. Howard był bardzo znanym piłkarzem swoich czasów, grając dla Aston Villi oraz dla reprezentacji Anglii.  W 1882 roku strzelił pięć goli w wygranym 13:0 meczu z Irlandią (rozegranym w Belfaście!) i do dziś dzierży rekord największej liczby zdobytych goli przez jednego gracza w meczach reprezentacyjnych. Grał w zespole Aston Villa, który zdobył puchar Anglii w 1887 roku. Howard był imponującym sportowcem, który zdobył również mistrzostwo kraju w łyżwiarstwie, grał na poziomie hrabstwa w krykieta oraz hokeja, ścigał się w kolarstwie i był pierwszej klasy pływakiem.


Niestety kontuzja odniesiona w 1888 roku zmusiła go do zaprzestania gry w piłkę nożną. Howard powrócił do złotnictwa i prowadzenia biznesu rodzinnego. Dzięki przeszłości sportowej Howarda i jego koneksjom, Vaughtons wyprodukowała wiele medali sportowych i trofeów, z których najbardziej znany był puchar FA Cup. Oryginalny FA Cup został skradziony z wystawy William Shillcock Outfitters Shop w 1895 roku, gdzie był prezentowany po wygranej  Aston Villa w pucharze Anglii. Klub piłkarski został obciążony kwotą 25 funtów przez Angielską Federację Piłkarską na pokrycie kosztów wyprodukowania kopii pucharu.


W 1908 roku Vaughtons powierzono produkcję medali na Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Matryce związane z jednym z najbardziej prestiżowych zleceń są nadal przechowywane w obecnej siedzibie firmy.

Przeniesienie fabryki do Gothic Works pozwoliło na dywersyfikację produkcji. Vaughtons dostarczała odznaki pojazdów: samochodów, rowerów, motocykli, pojazdów ciężarowych i autobusów. Równolegle produkowała towarzyszące im elementy promocyjne, takie jak spinki do mankietów i krawatów, które wykonywane są do dziś. Najbardziej prestiżowymi klientami Vaughtons były Rolls Royce, Lanchester, Bentley Motors i Aston Martin.


Clyde Glasgow – Football Association Club Cup.

W 1994 roku firma została sprzedana i Vaughtons Ltd została przeniesiona do pomieszczeń nabywcy, firmy WH Darby Ltd, mieszczących się przy 16, Well Street, w Jewellery Quarter w Birmingham, gdzie funkcjonuje do dziś. Firma słynie z wydania wielu odznak klubów kolarskich. Jej sygnatury znajdują się także na znaczkach piłkarskich i kręglarskich oraz pojedynczych żużlowych.

www.vaughtons.com


SYGNATURY VAUGHTONS


VAUGHTON BIRMm

Sygnatura i cecha probiercza z 1913 roku. (1893? – 1926?).


VAUGHTON B’HAM

Sygnatura z 1918 r.


VAUGHTON BIRMM

Sygnatura z lat 1910-tych.


VAUGHTON BIRM

Sygnatura z cechą probierczą z 1906 r. (1895? – 1935?)


V & S

Cecha probiercza ze złotego medalu z 1932 r.


VAUGHTONS

Sygnatura i cecha probiercza z 1928 r.


 
VAUGHTONS Ld BIRMm

Sygnatura z lat 1910-tych.


VAUGHTONS LTD BIRMm

Wiek nieznany.


VAUGHTONS Ltd BIRMm

Wiek nieznany.


VAUGHTONS Ld, BIRM

Sygnatura z 1929 roku.


VAUGHTONS LTD BIRM

Sygnatura z lat 1910-tych (?).


VAUGHTONS BIRM.

Sygnatura z 1916 r.


VAUGHTONS Ltd BIRM

Wiek nieznany.


VAUGHTONS LTD B’HAM

Sygnatura z lat 1950-tych. (1952? – 1962?)


VAUGHTONS LTD B HAM

Wiek nieznany.


 
VAUGHTONS BHAM

Sygnatura z 1929 roku.


VAUGHTONS B’HAM

Wiek nieznany.


VAUGHTONS Ld BIRMM

Sygnatura 1930-tych.


VAUGHTONS LTD, B’HAM 3

Wiek nieznany.


VAUGHTONS LTD B’HAM.3

Wiek nieznany.


VAUGHTONS B’HAM.3

Sygnatura z lat 1960-tych.


VAUGHTONS B’HAM.3

Wiek nieznany.


VAUGHTONS Ltd BIRMINGHAM

Wiek nieznany.


VAUGHTON & SONS, BIRMm

Wiek nieznany.


VAUGHTONS BIRMINGHAM

Sygnatura z lat 1980-tych.