Toye & Co Ltd (1835-1956)


Rodzina Toye przybyła do Anglii w 1685 r. w wyniku prześladowań Hugenotów we Francji. Osiedliła się w Bethnall Green, niedaleko Spitalfields, w centrum dzisiejszego Londynu. Od razu stworzyła firmę zajmującą się produkcją naszyjników, tkactwem, wyrobem koronek oraz wyrobów ze srebra i złota.

W 1835 roku, wraz z powiększeniem siedziby firmy, William Toye wyodrębnił część działalności rodzinnej, którą znamy z działalności prowadzonej do dziś.

W tym czasie najpopularniejszym produktem firmy były… wstążki. Dalszy rozwój firmy spowodował konieczność przeniesienia do jeszcze większej siedziby w 1861 r. a następnie w 1878 r. Przy Old Ford Road powstała mała fabryczka. Było to jak najbardziej uzasadnione, ponieważ firma otrzymała pierwsze zamówienia z Armii i Marynarki Wojskowej.

W 1888 r. otwarto pierwszy sklep. Potomkowie rodziny Toye należeli do loży masońskiej, skąd także zaczęły płynąć zamówienia. W 1898 r. przeniesiono siedzibę firmy na 57 Theobalds Road. Od 1909 r. firma przyjęła nazwę Toye & Co.W czasie I Wojny Światowej Herbert Toye walczył na froncie. Jego nieobecność firma odczuła bardzo mocno. Pomimo wielu zamówień, firma podupadła pod rządami jego braci. Stanęła na nogi dopiero w 1921 r. i rozpoczęła szybką ekspansję. Przejawiała się ona w produkcji m.in. pucharów, medali, tarcz oraz emaliowanych odznak dla klubów i organizacji sportowych. Niedługo potem wybuchł tzw. „Wielki Kryzys”. Pomimo spadku popytu firma utrzymała pełne zatrudnienie.


Plakat reklamowy z 1922 roku.

W 1956 r. nastąpił przełomowy moment w dziejach rodzinnej dotąd firmy. George Kenning & Spencer postanowiła zakończyć produkcję i zaoferowała akcje rodzinie Toye. Firmy Richarda Spencera oraz George Kenninga połączyły się w 1947 roku i kupując nowopowstałą firmę, Toye & Co przejmowało sporą część zamówień w swojej branży. W 1957 r. w stan likwidacji postawiono… Edward Stillwell & Sons. Toye & Co przejęła firmę oraz zatrudniła pracujący w niej personel.

Firma kontynuowała rozwój w kraju i zagranicą. Jednakże dopiero w styczniu 1962 r. zaczęto używać nazwy Toye, Kenning & Spencer.SYGNATURY TOYE & Co.


TOYE THEOBALDS Rd, LONDON W.C.L

Sygnatura z początku XX wieku.


TOYE & Co MANUFACTURERS, 57 THEOBALDS Rd, LONDON

Sygnatura z początku XX wieku.


TOYE & Co Ld, LONDON

Cecha probiercza z 1922 r.


TOYE & Co, LONDON
Sygnatura z lat 1930-tych.


TOYE & Co Ltd, LONDON

Cecha probiercza z 1928 r.


TOYE & Co Ltd, LONDON
Sygnatura z przełomu lat 1920-tych i 1930-tych.


Plakat reklamowy z 1960 roku.