George Kenning & Son Ltd (1860-1956)


George Kenning (1836-1901) był w 1860 r. pracownikiem firmy Edward Stillwell & Sons. W tym samym roku porzucił dotychczasowe miejsce pracy i założył spółkę pod nazwą  Kenning & Mc Kiernam. Złe zarządzanie przez partnera doprowadziło do powstania długów. Kenning je spłacił  i od 1865 roku kontynuował działalność samodzielnie. Po 1895 roku nazwę firmy zmieniono na George Kenning & Son, co podkreślało rodzinny charakter firmy. W 1937 roku dodano do nazwy „Limited”. W 1947 roku przejął Spencer & Co, swojego sąsiada z Great Queen Street. W 1956 r. nastąpił przełomowy moment w dziejach rodzinnej dotąd firmy. George Kenning & Spencer postanowiła zakończyć produkcję i zaoferowała akcje rodzinie Toye. Kupując firmę George’a Kenning zaledwie kilka lat po akwizycji innego lokalnego konkurenta, Toye & Co przejmowało sporą część zamówień w swojej branży. Na mocy umowy zaczęto używać nowej nazwy Toye, Kenning & Spencer, ale nazwa pojawiła się na sygnaturach dopiero w styczniu 1962 r. Do tego czasu firma używała sygnatur GK&S.


Odznaka członka zarządu Federacji Piłkarskiej. Wydana z okazji finału Pucharu Anglii w 1909 roku rozgrywanego na boisku Crystal Palace pomiędzy Bristol City i Manchester Utd. Wykonana z jedwabiu, przetykanego złotą nicią. Odznaka została sprzedana 18 maja 2015 roku podczas licytacji pamiątek sportowych w siedzibie domu aukcyjnego Sotheby za 650 funtów.

Warto dodać, że George Kenning rozpoczynał działalność w okresie gwałtownego wzrostu liczby lóż masońskich. Syn sprzedawcy ostryg z londyńskiego East Endu zrobił niewątpliwie oszałamiającą karierę.

W 1880 roku należał już do czołowych producentów dodatków do odzieży oraz regaliów dla masonerii. Stworzył sieć sklepów w Wielkiej Brytanii i rozwinął sprzedaż wysyłkową do krajów Imperium. Jego produkty były także sprzedawane w USA. Publikował i rozpowszechniał swoje własne pismo pod nazwą Freemason. Nic więc dziwnego, że organizowana w 2010 roku w Londynie wystawa pod nazwą „The Masonic Emporium”, poświęciła swemu bratu wiele miejsca.


Haftowana odznaka Angielskiej Federacji Piłkarskiej z 1908 roku. 

Firma George’a Kenning produkowała także na potrzeby sportu. Były to głównie tzw. „embroided badges” czyli odznaki wyszywane, ale także odznaki emaliowane, na przykład londyńskiego Tottenhamu (zdjęcie poniżej). Warto jednak poświęcić miejsce firmie, która weszła w latach pięćdziesiątych XX wieku w skład potentata, który kontynuował – już pod nową nazwą – produkcję odznak sportowych.


SYGNATURY GEORGE KENNING


KENNING & SON, LONDON

Sygnatura występująca od początku XX wieku do początku lat 1930-tych. Cecha probiercza z 1902 r.


G. KENNING & SON, LONDON

Cecha probiercza z 1921 r. Sygnatura występowała w latach 1920-tych.


G. KENNING & SPENCER, LONDON

Sygnatura z lat 1947 – 1961.Haftowane odznaki The Football Association z przełomu XIX i XX wieku.
Reklama firmy z 1870 roku.