Gladman & Norman (est.1910)


Powstała w 1910 roku, założyli ją dwaj koledzy ze szkoły jubilerskiej – Alfred Gladman i Samuel Norman. Niedługo cieszyli się wspólnym prowadzeniem firmy. Obaj zmarli przedwcześnie z powodu obrażeń odniesionych w pierwszej wojnie światowej. W 1932 roku firma została kupiona przez rodzinę Hadley i przekształcona w spółkę z.o.o w cztery lata później. W okresie II wojny światowej w fabryce produkowano rocznie ponad 300.000 odznak na czapki wojskowe. Firma wydała niewiele odznak piłkarskich, ale mnóstwo żużlowych. Ich produkcję rozpoczęła od 1946 roku. Firma przeniosła się ze Spencer Street na Tenby Street w 1968 roku. W 2004 roku przejęta przez WM Holdings, skupia się na produkcji medali oraz odznak dla różnych organizacji.

Produkcja odznak sportowych: 1946 – 1973


SYGNATURY GLADMAN & NORMAN


GLADMAN & NORMAN, SPENCER ST, BIRMINGHAM 18

Pierwsza sygnatura firmy, stosowana na odznakach sportowych w latach 1945-1967. Charakterystyczne wygięcie nazwy w owal, podobnie jak nazwy miasta. Nazwa ulicy wytłoczona prosto. Sygnatura ta znikła po zmianie siedziby i przeniesieniu firmy na Tenby Street.


GLADMAN & NORMAN Ltd, 51-53 TENBY St NORTH, BIRMINGHAM.1

Stosowana w latach 1968-1972, zarówno na odznakach piłkarskich jak i żużlowych. W stosunku do pierwszej sygnatury zaszło sporo zmian. Do nazwy dodano „Ltd”, symbol spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z uwagi na zmianę siedziby pojawiła się nowa nazwa ulicy. Liczbę „18” za nazwą miasta zastąpiła kropka z jedynką. I co najważniejsze, cała sygnatura tłoczona była prosto.


Jak widać po opisie obu sygnatur są one proste do odróżnienia. Grawer wybijał na rewersie jedynie dwie. Zaletą jest czytelny podział na odznaki produkowane do końca 1967 i w latach 1968 – 1973. Zasadnicza wada to szeroki okres, w jakim opatrywano odznaki pierwszą sygnaturą, uniemożliwiający dokładne określenie daty produkcji.


Grawer Gladman & Norman przy pracy.