WH Darby Ltd (est. 1886)


Alfred Horatio Darby pracował przy produkcji matryc. W 1883 roku, w wieku 18 lat zdobył nawet tzw. „Apprentice Medal” czyli nagrodę specjalną dla terminujących w zawodzie. W trzy lata później założył firmę rodzinną pod nazwą A.H.Darby Ltd., która miała zajmować się wyrobem matryc, medali oraz odznak.


W 1921 roku William Harold Darby dołączył do firmy ojca jako 14-letni praktykant i uczył się wszystkich aspektów prowadzenia biznesu. Firma zmieniła nazwę na Alfred Horatio Darby & Son. W 1950 roku Bob (bo tak był powszechnie

nazywany) przejął kierowanie firmą po odejściu ojca na emeryturę i nazwa została zmieniona na W.H. Darby & Son Ltd., choć żaden z synów nie był nigdy wcześniej zaangażowany w prowadzenie rodzinnego interesu.


Lata powojenne wymusiły dywersyfikację produkcji, gdyż żadna firma nie zdołałaby się utrzymać tylko z produkcji medali. Rozpoczęto zatem produkcję trofeów sportowych. Pozwoliło to na utrzymanie znacznego wzrostu do końca lat 1970-tych, pomimo że w tym okresie konkurenci pojawiali się i znikali prawie codziennie. Jednakże kilka firm wyspecjalizowało się w produkcji trofeów sportowych, co spowodowało spadek ilości zamówień na trofea, medale i odznaki emaliowane. Spółka działała w ten sposób do 1983 roku, kiedy to własność firmy została przeniesiona na córkę Williama. Salie i jej mąż David przemianowali nazwę na W.H. Darby Ltd.. W samym środku trwającej recesji pozostało 8 pracowników i nieliczne zamówienia. Zamiast trofeów sportowych, które coraz częściej dostarczali po dumpingowych cenach Chińczycy, rodzina Darby skoncentrowała się na rozwoju produkcji medali i odznak emaliowanych. Pod koniec lat 1980-tych także odznaki emaliowane zaczęły być coraz częściej oferowane przez chińskich dostawców i wymusiły na W.H. Darby Ltd poszukiwanie nowych produktów i kierunków rozwoju. Firma przejęła w tym czasie T.J. Skelton Ltd., specjalizującej się w produkcji dla masonerii, co pozwoliło rodzinie Darby wejść na nowy i poważny segment rynku.


Trofea sportowe produkcji WH Darby Ltd.

W 1991 roku wystartowała z sukcesem w przetargu na wykonanie kopii insygniów rodziny królewskiej Kuwejtu, skradzionych przez Irakijczyków podczas wojny w zatoce perskiej. Pozwoliło o firmie na wejście na rynek międzynarodowy oraz zdobycie wielu intratnych i prestiżowych zleceń. Rosnąca liczba zamówień zaowocowała przejęciem Vaughtons Ltd. w 1994 roku i pozwoliła na kontynuacje stabilnego wzrostu przez kolejne 11 lat. Obecni właściciele, Steve i Linda Hobbis wykupili W.H. Darby Ltd w 2005 roku, ale firma wciąż zachowuje rodzinny charakter. Firma rozwija się stabilnie, wierna swym wysokim standardom jakości. Dostarcza produkty wielu prestiżowym odbiorcom, takim jak The Football League, Aston Martin, Bentley oraz wielu rządom i rodzinom królewskim na całym świecie.


Matryce wykonane przez rzemieślników z WH Darby Ltd.

Od końca XIX wieku siedziba firmy mieściła się przy 51 Caroline Street, potem 14 Regent Parade w Birmingham. Od wielu lat siedziba mieści się przy 16 Well Street. Firma założona przez rodzinę Darby stosunkowo rzadko produkowała odznaki sportowe, ale jej sygnatury można znaleźć np. na odznakach kręglarskich.

 http://www.whdarby.co.uk/


 

SYGNATURY WH DARBY LTD


A.H.D (Alfred Horatio Darby)

Cecha probiercza z 1908 roku.


A.H.D & S (Alfred Horatio Darby & Son)

Cecha probiercza z 1920 roku.


W H D (W.H. Darby)

Cecha probiercza z 1959 r.


DARBY & SON, B’HAM

Wiek nieznany.


W.H. DARBY & SON, 16 WELL ST, B’HAM 19

Sygnatura z lat 1970-tych.DARBY, WELL ST, B’HAM 19

Wiek nieznany.


 
A. H. Darby, MEDALLIST, 51 Caroline St., Birmingham

Medal w ozdobnym pudełku produkcji A.H. Darby.