Alexander Clark Co Ltd (1891-1966?)


Clift Alexander Mawer Clark założył firmę w 1891 r. w Londynie. W końcu XIX wieku firma zmieniła nazwę na The Alexander Clark Manufacturing Co. Po przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w 1912 r. przyjęła nazwę The Alexander Clark Co Ltd. W tym samym roku firma mogła się pochwalić stworzeniem kopii naczyń z epoki Tudorów (reklama na zdjęciu powyżej). Zatrudniała bowiem wielu złotników oraz specjalistów od osadzania kamieni ozdobnych. W 1914 roku zatrudniała 620 fachowców z różnych dziedzin.

Na początku lat 1920-tych posiadała oddziały także w Sheffield i Birmingham. Ale najciekawszym miejscem, w którym firma rozwijała działalność był… chiński Szanghaj (zdjęcie poniżej). Znaki probiercze występujące na wyrobach ze złota i srebra zarejestrowane były także w Chester, ostatnim z czterech miast angielskich, w których siedziby miały urzędy probiercze.

Firma założona przez Alexandra Clark wyprodukowała nieliczne pamiątki sportowe. Jej sygnatury można spotkać na odznakach kręglarskich, a także na medalach i przywieszkach piłkarskich. Warto wspomnieć, że jednym ze wspólników Alexandra Clark był Robert Frederick Mosley z R.F. Mosley & Co Ltd., która wyprodukowała kilka trudnych dziś do zdobycia odznak piłkarskich.


SYGNATURY ALEXANDER CLARK


 
ALEXANDER CLARK LTD, HYLTON ST, BIRMINGHAM

Lata 1930-te?


A C & Co

Cecha probiercza z 1901 roku.


ALEX CLARK

Wiek nieznany.


A C M C

Cecha probiercza z 1904 r.


AC Co Ld

Cecha probiercza urzędu w Sheffield z 1917 r.


ALEXr CLARK Co Ld,WELBECK

Wiek nieznany.


THE ALEXR CLARK Co Ltd, LONDON

Wiek nieznany.


Srebrny pojemnik na musztardę.