Jewellery Quarter w Birmingham


Jewellery Quarter w Birmingham to mająca niewiele ponad kilometr kwadratowy dzielnica jubilerska w sercu Birmingham. Poświęcam jej sporo miejsca, gdyż miała chyba największy wpływ na rozwój technik produkcyjnych oraz wyrób odznak na masową skalę. Większość znamienitych grawerów tam właśnie miała swoje warsztaty. Jeśli posiadacie w swojej kolekcji sygnowane odznaki, bez trudu znajdziecie wygrawerowane nazwy ulic na powiększonej mapce.


Jewellery Quarter w Birmingham

Pierwsze wzmianki o złotnikach z tej części Birmingham pochodzą z 1553 roku, ale tak naprawdę dynamiczny rozwój tej dzielnicy i złotnictwa przypadł na czasy rewolucji przemysłowej w XVIII i XIX wieku. Na koniec XVIII wieku zarejestrowano dwanaście firm, zatrudniających blisko 400 osób. Produkowały one nie tylko biżuterię, ale także medale, monety, guziki mosiężne, szpilki a także małe zabawki.

Jednym z przełomowych okresów dla dzielnicy jubilerskiej były lata 1845-1846. W maju 1845 roku grupa złotników została wydelegowana do Buckingham Palace, aby przekonać królową Wiktorię do używania biżuterii brytyjskiej i promowania jej na świecie. Spotkanie z parą królewską zakończyło się wręczeniem wyrobów złotniczych o wartości przekraczającej 400 gwinei. Królewscy goście twierdzili, że 5000 rodzin utrzymywało się z handlu wyrobami jubilerskimi.

W 1846 roku powstała Vyse Street, zbudowana przez Richarda Howarda Vyse. Projekt umożliwiał podział ulicy na dużą liczbę działek i poszerzał granice Jewellery Quarter.

W 1880 roku istniało już blisko 700 firm. Rozwój złotnictwa przyczynił się do powstania w 1887 roku Birmingham Jewellers’ and Silversmits’ Association. W trzy lata później w murach zaadoptowanej fabryki powstała School of Jewellery and Silversmithing, jako filia School of Art, czyli odpowiednika Akademii Sztuk Pięknych.

W 1914 roku odnotowano 20.000 osób trudniących się handlem wyrobami złotniczymi. Zyskiwali także dostawcy kamieni, narzędzi oraz opakowań. Wybuch pierwszej wojny światowej zwiększył zapotrzebowanie na guziki, odznaczenia i medale.


Hala produkcyjna w dzielnicy jubilerów i grawerów.

Po 1920 roku branża zaczęła przeżywać załamanie. Spotęgował je Wielki Kryzys oraz naloty Luftwaffe w czasie drugiej wojny światowej, które zniszczyły sporą część dzielnicy. Część większych firm zmieniła lokalizację, opuszczając dzielnicę jubilerską w latach 50-tych i 60-tych. W 1965 r. zarejestrowano już „tylko” 8000 zatrudnionych w 900 firmach a w dwadzieścia lat później odpowiednio 4000 pracowników i 600 firm. W 1998 roku dzięki badaniom przeprowadzonym przez English Heritage, Jewellery Quarter uznano za „historyczną strefę przemysłową o międzynarodowym znaczeniu”. Wdrożone plany zagospodarowania Jewellery Quarter doprowadziły do ponownego wzrostu znaczenia dzielnicy. Obecnie pełni ona rolę centrum życia kulturalnego i rozrywki w Birmingham.